Wybierz swój kraj lub region.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийTiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescČeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederland繁体中文Türk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУкраїнаO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Apple może ogłosić na WWDC, że komputery Mac będą używać własnych układów

Oczekuje się, że 10 czerwca Apple zorganizuje konferencję programistów 22 lutego tego miesiąca. Na spotkaniu Apple ogłosi, że porzuci procesory Intela i przejdzie na swoje własne procesory oparte na ARM. Jednak z powodu epidemii czas ogłoszenia może ulec zmianie.

Ponieważ przejście na sprzęt jest jeszcze za kilka miesięcy, termin ogłoszenia może się jeszcze zmienić. Autonomiczne procesory Apple wykorzystują technologię architektury ARM, która różni się od technologii stosowanej przez układy Intela, więc programiści potrzebują czasu na zoptymalizowanie oprogramowania pod kątem nowych układów.

1. Opracuj trzy procesory Mac

Apple opracowuje co najmniej trzy autonomiczne procesory Mac, tzw. System-on-chip (SoCs), pierwszy oparty na procesorze A14 zastosowanym w telefonie iPhone nowej generacji. Oprócz głównego procesora Apple wprowadzi również procesor graficzny i silnik neuronowy do obsługi zadań uczenia maszynowego. W przeszłości firma Apple opracowała układy scalone do określonych funkcji komputerów Mac, takich jak zabezpieczenia.

Ponieważ Apple rozwija wiele procesorów zorientowanych na komputery Mac, oznacza to, że więcej linii produktów Mac porzuci procesory Intel w przyszłości. Nowy procesor Mac będzie produkowany przez TSMC, odlewnię procesorów iPhone i iPad. Podobnie jak nowa generacja iPhone'ów, które zostaną wypuszczone pod koniec tego roku, te procesory Mac będą również wykorzystywać proces produkcyjny o wielkości 5 nanometrów.

Ludzie zaznajomieni ze sprawą powiedzieli również, że pierwsza partia procesorów Mac będzie miała 8 rdzeni o wysokiej wydajności i co najmniej 4 rdzenie energooszczędne. W przyszłości Apple planuje także uruchomić procesory Mac z ponad 12 rdzeniami.

Po drugie, komputer Mac zastępuje układ trzykrotnie

Rozumie się, że pierwszy komputer Mac wyposażony w procesor ARM będzie dostępny w 2021 r., A następnie stopniowo rozszerzy się na całą linię produktów Mac. W ramach projektu Kalamata firmy Apple firma opracowuje co najmniej trzy procesory Mac wyposażone w ARM, wszystkie oparte na chipie iPhone'a A14 nowej generacji.

W przypadku 36-letniego komputera Mac po raz pierwszy użyje zaprojektowanego przez Apple procesora w celu zapewnienia zasilania. Do tej pory komputery Mac zmieniały układy tylko dwukrotnie.

Na początku lat 90. Apple przeniósł się z procesorów Motorola na procesory IBM PowerPC. Na konferencji WWDC w 2005 r. Założyciel Apple Steve Jobs (Steve Jobs) ogłosił przejście z procesorów PowerPC na procesory Intel. W styczniu 2016 r. Apple wypuścił pierwszą partię komputerów Mac opartych na procesorach Intel i przyjął podobną strategię, która polega na wcześniejszym powiadamianiu programistów i udostępnianiu narzędzi do zmian w programie dotyczących tej zmiany. Według osób zaznajomionych ze sprawą, tak jak w tym czasie, tym razem Apple planuje ostatecznie przenieść całą linię produktów Mac na procesory oparte na technologii ARM, w tym najdroższe komputery stacjonarne Mac.

Po trzecie, wydajność komputera Mac została znacznie poprawiona

Od 2005 roku Apple współpracuje z Intelem w celu opracowania procesorów Mac. Posunięcie Apple może potwierdzić, że rozstanie się z Intelem, co będzie ogromną zmianą dla Intela i całej branży komputerowej.

Zmiana ta wynika ze spowolnienia wzrostu wydajności Intela, a wewnętrzne testy Apple komputerów Mac wyposażonych w układy ARM pokazują, że jego wydajność znacznie się poprawiła w porównaniu do komputerów Mac wyposażonych w układy Intel. Wzrost mocy i wydajności w oparciu o procesory ARM może sprawić, że przyszłe Macbooki będą coraz cieńsze. Zmiana w użyciu układów ARM w końcu rozszerzy się na całą linię produktów Mac, a jednocześnie nadal będą działać na komputerze MacOS.

W porównaniu z komputerami Mac opartymi na procesorach Intel, komputery Mac oparte na procesorach ARM mają takie luki w grafice, sztucznej inteligencji (AI) i żywotności baterii, więc postanowili porzucić Intel.

Analityk Bank of America Wamsi Mohan powiedział w raporcie, że Apple może obniżyć koszty, pozbywając się Intela. Uważa, że ​​wraz z połączeniem rozwoju iOS i MacOS wydatki na badania i rozwój zostaną zmniejszone.

Chociaż do oficjalnej wersji sprzętu ARM pozostało jeszcze kilka miesięcy, Apple musi ogłosić ten plan publicznie i dać programistom czas na zoptymalizowanie oprogramowania w celu dostosowania się do nowej architektury. Będzie to kluczowe wyzwanie dla firmy.

Ponadto zmiana Apple'a nie ma natychmiastowego wpływu na zyski Intela, ponieważ udział Maca w rynku przekroczył podwójną cyfrę w porównaniu z innymi typami komputerów osobistych. Jednak raport spekuluje, że ten krok może zainspirować innych producentów laptopów do przejścia na Apple opracowane przez siebie układy scalone, co może powodować większe zaniepokojenie Intela.